• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.instagram.com/yenitoner
  • https://www.youtube.com/watch?v=sZhargsoB_c

Tonerli yazıcı lekeli silik basıyor ve çıkarıyor , neden ?

Lazer tonerli yazıcı lekeli silik basıyor ve çıkarıyor , neden ? Kartuş ve tonerlerli yazıcılarda silik yazdırma sorunu nedir ?

Telefonda destek vermediğim için (Kesinlikle teknik destek vermiyorum , lütfen soru sormak için aramayınız) bu yazıyı hazırladım. Temel başlıklarda bilgi vermek ve referans olmak adına genel hatları ile değineceğim. Lütfen aramayın , okuyun.

Telefonda , sadece ürün fiyatı veriyorum. Bunun dışında danışmanlık hizmetim ya da teknik desteğim yoktur.

hp cf217a 17a toner lekeli basıyor silik yazdırıyor
Yazıcılarda silik basmanın temel nedeni , kartuş ya da tonerin bitmiş olmasıdır. En başta bunu kontrol edin. Eğer toner bitmişse , dolum yaptırabilir ya da muadil toner satın alarak sorunu çözebilirsiniz.Toner dolu , silik baskı alıyorsanız ; drum ünitesi ya da drum tamburu denen yeşil ya da mavi parça ömrünü tamamlamış olabilir. Çevrenizde bulunan bir toner dolumcu ile irtibat kurup , drum değişimi hakkında bilgi alın lütfen. Drum değişimi sayesinde sorunun çözülme ihtimali yüksektir.Bir diğer konu da , uyumlu toner tozu kullanılmaması nedeni ile, toner bıçağı denen parçanın üzerinde balçık halinde toner tozu birikmesi ve , çok ince olan toner tozunun bu aralıktan geçemeyerek silik basmaya sebebiyet vermesidir. İyi bir toner dolumcu ile görüşerek , toner bıçağını kazıtabilir ve uyumlu , kaliteli toner tozu ile dolum yaptırarark sorunu ortadan kaldırtabilirsiniz.Tonerlerde ve drum ünitelerinde (yazıcı modeline göre değişmektedir) manyetik merdane adında bir parça bulunur. Toner tozu bu parça sayesinde drum üzerine aktarılır ve baskılar bu sayede oluşur. Bu merdane, zaman içinde eskir ve görevini ilk zaman ki gibi yapamaz. Bu sebeple eski koyulukta çıktı alamazsınız. Bu manyetik merdanenin usta bir tonerci tarafından değiştirilmesi sayesinde pırıl pırıl ve koyu baskılar alabilirsiniz.Yazıcılardan baskı alırken , tonerin kağıda siyah lekeler ve izler atıyor olmasının birçok sebebi var ; en başında da toner çöp haznesinin dolması geliyor ki , ayrıca yazıcının içine toz akıtma nedeni olarak birinci sıraya bu durumu yazabiliriz. Toner dolumu yapılırken , toner çöp atık haznesinin temizlenmesi kesinlikle gerekmektedir.


Toner drum ünitesinin çizilmesi ,darbe nedeni ile deforme olması , incelmesi gibi sebeplerle de kağıda koyu siyah lekeler ortaya çıkabilir. Drum denen bu parçanın değişmesi , lekelerin ortadan kalkmasına çözüm olacaktır.


Yazıcıdan çıktı alıyorum , bilgisayardan çıktı yolladığımda hiç sorun yok ama ne zaman tarayıcıdan fotokopi çeksem , aldığım çıktıda siyah lekeler oluyor ya da siyah iz atıyor diyorsanız , bilmelisiniz ki yazıcınızın tarayıcı yani scanner kablosunda kırıklar olabilir ve bu kablonun değişmesi gerekebilir. Yazıcı modeline göre değişik masrafları vardır. Bu konuda yakınınızda bulunan bir yazıcı tamir servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim.


Toner ve kartuş neden silik basar , çözümü nedir ?Dolumu kolay ve ucuz , yenilenmesi kolay ve maliyeti düşük toner modelleri : brother tn 1040 , hp 285A ve 283A , canon crg 725 ve crg 737 , oki mb 451 dn , hp 505a ve canon crg 719h , samsung d101s ve d111s , ayrıca d105L gibi modellerdir.

Önemli Not : Satılmakta olan ürünler Muadil olup, Sitemizde muhtelif sayfalarda yer alan tüm markalar kendi tescilli isimleridir. Marka isimleri parça uyumluluklarının belirlenmesi için kullanılmıştır.

20/02/2020
En uygun ve en iyi lazer yazıcı tavsiyesi
Linkler
Muadil Toner iade koşulları